Nasıl İptal Edilir

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Üyelik İptali
 4. »
 5. HGS İptali Nasıl Yapılır

HGS İptali Nasıl Yapılır

Admin Admin -
512 0
hgs geçiş

HGS Nedir

 

“HGS” kısaltması, “Hızlı Geçiş Sistemi” anlamına gelir ve Türkiye’de otoyol ve köprülerde geçiş ücretlerinin elektronik olarak tahsil edildiği bir sistemdir. HGS sistemi sayesinde araçlar, gişelerde nakit para veya kart kullanmak yerine önceden yüklenmiş bir bakiye ile otomatik olarak geçiş yapabiliyorlar. Bu da trafiği hızlandırıyor ve zaman tasarrufu sağlıyor.

HGS ödemeleri için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

 1. Banka veya PTT şubelerine giderek HGS bakiyesi yükleyebilirsiniz.
 2. İnternet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden HGS bakiyenizi yükleyebilirsiniz.
 3. HGS satış noktalarından (PTT şubeleri, akaryakıt istasyonları veya anlaşmalı işyerleri) HGS etiketi ve bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.
 4. Otomatik ödeme talimatı vererek HGS bakiyenizin belirli bir tutarın altına düştüğünde otomatik olarak yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, HGS etiketinizde yeterli bakiye olmadığı takdirde geçiş ücreti hesabınıza borç olarak yansıyacak ve sonrasında borcunuzu ödemek zorunda kalacaksınız.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir

Bu kart HGS Hızlı Geçiş Sisteminde kullanılmaktadır ve bu kart sayesinde köprü ve paralı yollardan faydalanabilmekteyiz. Temassız ödeme imkanı sunan HGS ile trafik olmadan kiosklarda ödeme yapabilirsiniz.

Zorunlu bir yöntem olduğu için tüm araç sahiplerinin HGS kartı vermesi zorunludur. Aracınızı satarsanız HGS üyeliğinizi iptal etmeniz gerekmektedir.

HGS İptali Nasıl Yapılır

 

HGS Nereden Temin Edilir

Arabanızı yeni satın aldınız ve HGS’yi nereden alacağınızı bilmiyorsanız bu yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. HGS kartını PTT işyerlerinden, bankalardan ya da otoyol giriş ve çıkışlarında bulunan mağazalardan başvurarak alabilirsiniz.

Bireysel HGS başvuruları için kimlik, ehliyet ya da izin belgenizin fotokopisini talep edebilirsiniz. Temsil belgesi, araç ruhsatı veya tesisten satın alınan ürünlerin fotokopisi ile PTT şubelerine, bankalara veya karayolları giriş çıkışlarında bulunan satış noktalarına başvurabilirsiniz.

HGS  Nereden İptal Edilir?

Aracınızı sattıktan sonra HGS kartınızı iptal etmeniz gerekmektedir. HGS kartımı nereden iptal edebilirim diye soruyorsanız iki tane cevap var. Bunlar; PTT şubelerinin sayısı bankaların HGS kartınızı PTT işyerlerinden aldıysanız, PTT işyerlerinden iptal ettirebilirsiniz. HGS kartınızı bankalardan aldıysanız, kartınızı aldığınız bankaya giderek kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

HGS İptal Etme

HGS Etiketi Nasıl Temin Edilir

 

HGS etiketi, Hızlı Geçiş Sistemi için kullanılan bir elektronik ücret toplama cihazıdır ve Türkiye’deki otoyollar, köprüler ve tüneller gibi ücretli yollar için geçerlidir. HGS etiketi temin etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Bankaların şubeleri veya internet bankacılığı aracılığıyla HGS etiketi başvurusu yapabilirsiniz. HGS etiketi başvurusu yaparken, aracınızın plaka ve sınıf bilgilerini paylaşmanız gerekmektedir.
 2. PTT şubeleri veya PTT’nin internet sitesi aracılığıyla HGS etiketi başvurusu yapabilirsiniz. HGS etiketi başvurusu yaparken, aracınızın plaka ve sınıf bilgilerini paylaşmanız gerekmektedir.
 3. Otoyol gişelerinde bulunan HGS satış noktalarından HGS etiketi temin edebilirsiniz. Bu satış noktalarında, aracınıza uygun sınıfa ait HGS etiketi seçebilirsiniz.

HGS etiketi aldıktan sonra, etiketi aracınızın ön camına yapıştırmanız gerekmektedir. Böylece, ücretli yollarda HGS etiketi okuyucuları tarafından tanınabilir ve ücret tahsilatı otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

hgs etiketi

(HGS) Sistemi ile Anlaşmalı Bankalar ve Petrol İstasyonları:

· HALKBANKASI – TÜRKİYE FİNANS – AKBANK – ZİRAAT BANKASI – FİNANSBANK – İŞBANKASI – ALBARAKATÜRK – GARANTİ – TEB – KUVEYTTÜRK – DENİZBANK – YAPIKREDİ – VAKIFBANK

HGS Geçiş İhlali SORGULA

yukarıdaki linkten sorgulama yapablirsiniz.  HGS İptali Nasıl Yapılır yazımız burada son bulmakta aklınıza takılan sorular olursa yorum olarak bizlere atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir